RYCHLÝ KONTAKT

+420 736 140 140

Nízkoenergetický rodinný dům ve Frýdku-Místku

2021

ROK

Studie

FÁZE

5+1

DISPOZICE

185,36

UŽITNÁ PLOCHA

164,44

ZASTAVĚNÁ PLOCHA

O projektu

Koncept domu vychází z jednoduché gradace hmot, kdy od nejnižší úrovně v podobě přístřešku pro auta prochází přes hmotu zázemí až k hlavní obytné části domu. Tato gradace je podpořena různou výškou jednotlivých hmot a jejich materiálovým řešením fasády.

Přístřešek je tvořen jednoduchou ocelovou konstrukcí v antracitovém provedení, ostatní části domu jsou zděné a jejich fasáda řešena opalovaným dřevěným obkladem nebo bílou samočistící omítkou. Zastřešení jednotlivých hmot je opět „vygradováno“, kdy od obyčejné ploché střechy přístřešku stoupáme přes extenzivní zelenou střechu zázemí až po netradiční diagonální sedlovou střechu hlavní obytné hmoty domu pokrytou antracitovým plechem.

Provozně je dům členěn na aktivní a pasivní část, a to ve vertikálním uspořádání. Přízemí tvoří společenský prostor tvořený obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní, který je obepnut vstupní halou, technickou místností, koupelnou a šatnou. Ta je přístupná z pracovny, která bude v budoucnu transformována v ložnici rodičů. V patře nalezneme klasické uspořádání ve formě dvou dětských pokojů, ložnice rodičů se šatnou a koupelnou.

Charakteristickým prvkem domu je krytá terasa, která vznikla jako „výkus“ do hlavní hmoty. Přináší tak denní světlo hlouběji do domu a zároveň nevytváří další konstrukce, které by byli na dům nalepeny. Terasa se tak stává opticky i provozně součástí domu – je to jakási venkovní jídelna v letním období nebo místo k posezení i za mírného deště.

Gradace hmot a bezbariérový provoz.

Hlavním kritériem klienta u návrhu domu byl bezbariérový provoz ve vyšším věku. Z toho důvodu jsou prostory lehce naddimenzovány a připraveny pro pohodlný průchod nebo průjezd vozíkem. Bezbariérový provoz má podpořit i volba materiálů a jednoduchost konstrukčního řešení. Opalované dřevo má dlouhou životnost bez zbytečných nátěrů a bílá samočistící omítka by si měla dlouhodobě poradit se základním znečištěním od prachu a srážek. Strach z plochých střech a místní povětrnostní podmínky se odrazili na volbě sedlové střechy, která dostala netradiční diagonální hřeben a vybočuje tak z konvenčních řešení střech u sousedních domů. V houstnoucí zástavbě je proto dům lehce identifikovatelný, ale zároveň svým vzhledem neruší charakter původních a nově vznikajících budov.

Ing. arch. Ján Kapitulčin

Architekt

Kompletní fotogalerie projektu

 • Máte zájem o schůzku?
 • Proč Wobau?

Zajímá Vás projekt
či realizace?

Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat, abychom probrali všechny detaily

NEBO ROVNOU VOLEJTE:
+420 736 140 140

  Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.

  1. Spolehlivost a odbornost

  Na stavby, zejména ty pasivní, se specializujeme už dlouhou řadu let. Jsme členy centra pasivního domu a partnery celé řady klientů. Vyjádření klientů, kterým jsme již pasivní dům postavili, najdete v našich realizacích.

  2. Rychlost a inovace

  Neustále se vzděláváme, používáme nejmodernější technologie a celý realizační tým spolu neustále komunikuje, abychom vám mohli poskytnout jen to nejlepší, a to vždy ve stanoveném termínu.

  3. Komplexní služby

  Díky našemu týmu architektů, projektantů, energetických specialistů a stavařů vám poskytujeme komplexní služby od návrhu přes projekt až po realizaci stavby. Můžete si tak užívat bezstarostný, pohodlný a rychlý průběh celého procesu.