RYCHLÝ KONTAKT

+420 736 140 140

Pasivní rodinný dům v Kravařích

2021

ROK

Studie + projekt

FÁZE

5 + KK

DISPOZICE

142,33 m2

UŽITNÁ PLOCHA

108,95 m2

ZASTAVĚNÁ PLOCHA

O projektu

Na počátku byl… hluk. Hluk dopravy z frekventované komunikace. Úkol zněl jasně: eliminovat jej v maximální možné míře. Protihlukové stěny? V žádném případě. Muselo to jít jinak. Padlo rozhodnutí část hluku odrazit, část pohltit. K tomuto účelu posloužila stavba samotná, resp. její technické zázemí. Sklad zahradního náčiní a garáž vytvořili první stupeň ochrany – odrazovou plochu. Jejich spojení šikmým laťováním splnilo druhý stupeň – pohlcení odrazů. Časem vznikne, nebo spíš vyroste i třetí stupeň – hustá zahradní výsadba a popínavá zeleň.

Dům samotný je kubického charakteru a tvoří ho dva na sobě položené kvádry.  Je obepnut dřevěným ochozem, který se na západ rozšiřuje do plnohodnotné terasy s textilním stíněním. Ze severu je terasa chráněna před nepřízní počasí a zvědavým okem sousedů laťováním a dřevěným květináčem.

Dispozice domu, podobně jako jeho umístění na pozemku, také reaguje na zvýšenou hladinu hluku. Ke zlepšení akustických podmínek jsou proto obytné místnosti orientovány na západ a ne na jih, který je pro pasivní stavby ideální. Přízemí nabízí prostor pro společné trávení času a soukromou zónu rodičů v bočním křídle s ložnicí a hygienickým zázemím. Vzhledem k vášni klienta, kterou jsou pokojové květiny všeho druhu a všech velikostí, byla navržena prostorná modulární obývací stěna připravena vytvořit kostru pro malou vertikální zahradu. Několik kusů květin je možné pověsit i na lamely oddělující prostor schodiště. Flóra prostupuje celým domem a objevuje se také na části střechy ve formě extenzivní zeleně, kde slouží nejen k potěšení obyvatelů domu, ale i ke zlepšení klimatických podmínek v interiéru či ke zmírnění negativních dopadů rozdílů teplot na konstrukci střechy. Ve druhém nadzemním podlaží našli místo pokoje pro děti, prostorná koupelna a místnost určena pro druhou velkou vášeň klientů, kterou je hudba, její poslech i vlastní interpretace.

V hlavní roli akustika.

Návrh pasivního domu v Kravařích byl od začátku výrazně ovlivňován okrajovými podmínkami dané parcely. Umístit a orientovat dům tak, aby nabízel jeho obyvatelům dostatečný komfort se jevilo jako nesplnitelná úloha. Akustika se stala vodící linkou pro celé koncepční řešení a výrazně zasahovala do každého detailu návrhu. I přes tyto počáteční komplikace dům nakonec předčil klientova očekávání a společně s námi se těší na jeho realizaci.

Ing. arch. Martina Vlková

Architektka

Kompletní fotogalerie projektu

 • Máte zájem o schůzku?
 • Proč Wobau?

Zajímá Vás projekt
či realizace?

Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat, abychom probrali všechny detaily

NEBO ROVNOU VOLEJTE:
+420 736 140 140

  Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.

  1. Spolehlivost a odbornost

  Na stavby, zejména ty pasivní, se specializujeme už dlouhou řadu let. Jsme členy centra pasivního domu a partnery celé řady klientů. Vyjádření klientů, kterým jsme již pasivní dům postavili, najdete v našich realizacích.

  2. Rychlost a inovace

  Neustále se vzděláváme, používáme nejmodernější technologie a celý realizační tým spolu neustále komunikuje, abychom vám mohli poskytnout jen to nejlepší, a to vždy ve stanoveném termínu.

  3. Komplexní služby

  Díky našemu týmu architektů, projektantů, energetických specialistů a stavařů vám poskytujeme komplexní služby od návrhu přes projekt až po realizaci stavby. Můžete si tak užívat bezstarostný, pohodlný a rychlý průběh celého procesu.