RYCHLÝ KONTAKT

+420 736 140 140

Konverze rekreační chaty na rodinný dům v Ostravici

2022

ROK

Studie

FÁZE

3+KK

DISPOZICE

131,7 m²

UŽITNÁ PLOCHA

73,26 m²

ZASTAVĚNÁ PLOCHA

O projektu

Dispozice původního objektu nebyla nijak složitá – v suterénu dvě místnosti přístupné z pozemku. Dlouhé venkovní schody jako vstup do obytné části čítající zádveří, koupelnu s toaletou, obývací pokoj, skromnou kuchyňku a v podkroví ložnice s výstupem na otevřenou terasu. Zděné stěny, dřevěný krov, plechová střecha, břízolit.

Majitelé však potřebovali více prostoru – především dětský pokoj, ideálně pro dvě děti, a obývací pokoj propojený s kuchyní odpovídající potřebám pro denní vaření.

Navrhli jsme proto řešení nabízející prostor, soukromí a také žádaný výhled na okolní krajinu.

Stávající objekt zůstal zachován, z jihovýchodní strany je však o třetinu prodloužen. Získali jsme tím více prostoru v podkroví a zároveň krytou venkovní terasu.

Vstup do objektu je původní – z venkovního schodiště, které je nově rozděleno mezipodestou zpřístupňující venkovní terasu. Za hlavními dveřmi se nachází zádveří, vstup do koupelny s toaletou a ke schodišti vedoucímu do podkroví. Ke schodišti přiléhá prostorný pracovní kout a ložnice rodičů. Místnosti jsou bezezbytku využité, i tak jde zde dostatek úložných prostor.

Hlavní obytný prostor s kuchyní a dětský pokoj se nachází v podkroví. Ze dvou samostatných místností je možné vytvořit jeden propojený celek plným otevřením dvoukřídlých posuvných dveří. Děti jsou tak s rodiči stále v kontaktu, který vyhledávají při hře, odpočinku nebo později třeba při psaní úkolů.

V budoucnu je možné dětský pokoj a ložnici prohodit. Dospívající děti tak budou mít soukromí ve vstupní části, rodičům bude patřit podkroví s útulnou ložnicí.

Suterén zůstal zachován beze změny a bude sloužit jako sklad pro zahradní náčiní a techniku, sportovní vybavení, v zadní místnosti zůstane technická místnost. Pod terasou je možné skladovat dřevo, zahradní nábytek apod.

Kompaktní kompromis

Venkovní terasa, posezení u krbu, výhled na kopce, jezírko a dispozice pro pohodlný život rodiny s dětmi. Taková byla představa. Malý půdorys, zato tři podlaží a strmá střecha připomínající šipku. To byla realita.

Původní vize majitelů o zvětšení obytného prostoru pomocí nástavby s plochou střechou se navíc rozcházela se zájmy CHKO Beskydy, kam řešené území spadá. Ani stavebně-technický stav objektu tuto variantu nepodpořil. Rozhodli jsme se proto zbytečně nebourat, ale využít původní a citlivě navázat.

Tato cesta se tady ukázala ne jako nutný kompromis, ale jako nejlepší řešení z hlediska architektonického, stavebního i finančního. Prodloužením objektu jsme získali nejen potřebný prostor v podkroví, ale také žádanou krytou venkovní terasu. Proporce objektu se vyrovnaly i při zachování výškových úrovní jednotlivých podlaží a sklonu střechy.

Ing. arch. Kamila Jabůrková

Architektka

Kompletní fotogalerie projektu

 • Máte zájem o schůzku?
 • Proč Wobau?

Zajímá Vás projekt
či realizace?

Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat, abychom probrali všechny detaily

NEBO ROVNOU VOLEJTE:
+420 736 140 140

  Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.

  1. Spolehlivost a odbornost

  Na stavby, zejména ty pasivní, se specializujeme už dlouhou řadu let. Jsme členy centra pasivního domu a partnery celé řady klientů. Vyjádření klientů, kterým jsme již pasivní dům postavili, najdete v našich realizacích.

  2. Rychlost a inovace

  Neustále se vzděláváme, používáme nejmodernější technologie a celý realizační tým spolu neustále komunikuje, abychom vám mohli poskytnout jen to nejlepší, a to vždy ve stanoveném termínu.

  3. Komplexní služby

  Díky našemu týmu architektů, projektantů, energetických specialistů a stavařů vám poskytujeme komplexní služby od návrhu přes projekt až po realizaci stavby. Můžete si tak užívat bezstarostný, pohodlný a rychlý průběh celého procesu.