RYCHLÝ KONTAKT

+420 736 140 140

Nízkoenergetický rodinný dům v Havířově

2022

ROK

Studie + Projekt

FÁZE

4+KK

DISPOZICE

128,68 m²

UŽITNÁ PLOCHA

263,97 m²

ZASTAVĚNÁ PLOCHA

O projektu

Prostorný rodinný dům v Havířově tvoří dvě provozně, konstrukčně i vizuálně jasně oddělené hmoty. Toto hmotové členění vzniklo jako reakce na požadavek klienta vytvořit soukromí v území, kde je možné na řešený pozemek nahlížet z mnoha úhlů a směrů. Z domu samotného se tak stává zeď, bariéra, která opticky odděluje ruch ulice a klid zahrady.

Kompaktní vstupní prostor domu, který tvoří zádveří, chodba a toaleta,  plynule navazuje na krytou terasu. Ta je tím prvním, co vstupující vnímá. Tato středová část – klín, je místem, kde se hmota domu lomí v pravém úhlu a člení dispozici na část soukromou a společenskou.

Soukromá část obsahuje dva prostorné dětské pokoje, chodbu, která plní také funkci šatny, soukromou koupelnu a technickou místnost. Ta zároveň umožňuje alternativní průchod do domu – přímo z garáže tzv. suchou nohou.

Společenskou část domu s obývacím prostorem, jídelnou a kuchyní ukončuje ložnice rodičů s šatnou a sprchovým koutem, která díky francouzským oknům nabízí luxusní výhled na třpytící se hladinu bazénu. Obývací pokoj s jídelnou propojuje se zahradou rozměrné prosklení HS portálu a okno se sníženým parapetem připravené k posezení a relaxaci. Kuchyň je od zbývajícího prostoru pohledově oddělena ostrůvkem s krbem.  Díky mírnému sklonu terénu má jižní křídlo vyšší světlou výšku interiéru při jednotné úrovni atiky.

Výrazný přesah střechy pomáhá redukovat nadměrné tepelné zisky v letním období a je zároveň estetickým výrazovým prvkem. Jednoduchou bílou omítku kontrastně doplňuje dřevěný obklad v místech kontaktu domu se zahradou a zároveň vytváří pocitové kontinuální pokračování interiéru.

Skořápka soukromí

Koncept vychází z jednoduché myšlenky – fasáda směrem do ulice jako bílá utilitární „skořápka“ vs kontrastní „teplá“ výplň, tzn. interiér, zahrada a jejich provázání. Symbióza ochrany a jistoty v proměnlivém, vnějším světě a rodiny – soukromí v definovaném vnitřním světě.

Dvě křídla domu se setkávají v kryté terase, která je zároveň nástupním prostorem do zahrady. Jednoduchá, účelná a střídmá dispozice.

Dům respektuje přirozené tvarování pozemku a díky tomu je ve společenské části vyšší světlá výška prostoru při zachování jednotné úrovně atiky.

Morfologie domu je do značené míry ovlivněna požadavky na proslunění, zastínění, působení vody a větru.

Ing. arch. Marek Hofman

Architekt

Kompletní fotogalerie projektu

 • Máte zájem o schůzku?
 • Proč Wobau?

Zajímá Vás projekt
či realizace?

Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat, abychom probrali všechny detaily

NEBO ROVNOU VOLEJTE:
+420 736 140 140

  Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.

  1. Spolehlivost a odbornost

  Na stavby, zejména ty pasivní, se specializujeme už dlouhou řadu let. Jsme členy centra pasivního domu a partnery celé řady klientů. Vyjádření klientů, kterým jsme již pasivní dům postavili, najdete v našich realizacích.

  2. Rychlost a inovace

  Neustále se vzděláváme, používáme nejmodernější technologie a celý realizační tým spolu neustále komunikuje, abychom vám mohli poskytnout jen to nejlepší, a to vždy ve stanoveném termínu.

  3. Komplexní služby

  Díky našemu týmu architektů, projektantů, energetických specialistů a stavařů vám poskytujeme komplexní služby od návrhu přes projekt až po realizaci stavby. Můžete si tak užívat bezstarostný, pohodlný a rychlý průběh celého procesu.