RYCHLÝ KONTAKT

+420 736 140 140

Nízkoenergetický rodinný dům v Prusinovicích

2022

ROK

Studie + projekt

FÁZE

4+KK

DISPOZICE

91,1 m²

UŽITNÁ PLOCHA

146,08 m²

ZASTAVĚNÁ PLOCHA

O projektu

Základní tezí návrhu byla minimalizace nepotřebného, ovšem v mantinelech definovaných místním regulativem. Podmínku sedlové střechy jsme rádi splnili, jelikož se dům nachází v původní rostlé zástavbě a jakýkoliv jiný tvar by v daném prostředí spíše parazitoval. Také proporce domu vychází z původního, který na místě stával. Z důvodu průchodu do zadní části zahrady a jejímu využití v budoucnu jsme se rozhodli celou hmotu odsadit od hranice pozemku a vytvořit tak dostatečný průjezd.

Dům nabízí prostor pro dva až tři obyvatele, kdy manželé naleznou veškerý komfort ve své třetí třetině, v tzv. klidové zóně. Ve druhé, tzv. společenské zóně se soustředí veškerý denní aktivní život. První užitková zóna je kombinací provozů nevyhnutelných pro běžné fungování domu a případný pobyt třetí osoby. Největším benefitem výsledného řešení je absence jakékoliv chodby, tzn. absence jedno účelnému provozu, který by znamenal další zbytečné náklady. Jak  zaznělo v úvodu – minimalizace nepotřebného.

Materiály, které dům definují, opět vycházejí z okolité zástavby. Keramika a bílá omítka. Keramika ve formě tašek a místo klasické „zámkovky“ cihlová dlažba. Antracitová okna a dřevěné akcenty materiálové řešení podtrhují a dávají najevo, že dům patří do současnosti i když je minulostí inspirován a formován.

Dům v kótku.

„Dům v kótku“, „dům se zobáčkem“ nebo „dům a bratříček“. Pojmenování a přívlastky, které provázeli návrh architektonické studie rodinného domu v Prusinovicích vyjadřují jak moc osobní a citlivý přístup si k tomuto projektu klientka vytvořila.

Nový dům, který nahrazuje již nevyhovující stávající objekt, prošel několika fázemi návrhu. Parcela nabízela několik možností, jak k danému místu přistoupit. „Zacelit ránu“ vyplněním proluky po ještě starším domě, nahradit stávající dům přibližně v jeho původním půdorysu nebo vytvořit zcela nové uspořádání.

Z důvodu co nejpraktičtějšího využití zahrady slunečních paprsků v zimních měsících jsme se rozhodli nahradit stávající dům domem podobného charakteru, který bude splňovat jak požadavky legislativní, tak požadavky klientky na provoz, komfort a estetiku. Výsledkem je jednoduchá archetypální forma, která do svého okolí nenuceně zapadá a časem s ním přirozeně sroste.

Ing. arch. Ján Kapitulčin

Senior architekt

Kompletní fotogalerie projektu

 • Máte zájem o schůzku?
 • Proč Wobau?

Zajímá Vás projekt
či realizace?

Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat, abychom probrali všechny detaily

NEBO ROVNOU VOLEJTE:
+420 736 140 140

  Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.

  1. Spolehlivost a odbornost

  Na stavby, zejména ty pasivní, se specializujeme už dlouhou řadu let. Jsme členy centra pasivního domu a partnery celé řady klientů. Vyjádření klientů, kterým jsme již pasivní dům postavili, najdete v našich realizacích.

  2. Rychlost a inovace

  Neustále se vzděláváme, používáme nejmodernější technologie a celý realizační tým spolu neustále komunikuje, abychom vám mohli poskytnout jen to nejlepší, a to vždy ve stanoveném termínu.

  3. Komplexní služby

  Díky našemu týmu architektů, projektantů, energetických specialistů a stavařů vám poskytujeme komplexní služby od návrhu přes projekt až po realizaci stavby. Můžete si tak užívat bezstarostný, pohodlný a rychlý průběh celého procesu.