RYCHLÝ KONTAKT

+420 736 140 140

Pasivní rodinný dům v obci Hovězí

2022

ROK

Studie + projekt

FÁZE

4+1

DISPOZICE

124,48 m²

UŽITNÁ PLOCHA

112,15 m²

ZASTAVĚNÁ PLOCHA

O projektu

Návrh koncepčně vychází z archetypální formy domu – tedy jednoduché hmoty na obdélníkovém půdorysu se sedlovou střechu v typicky prudším sklonu. Stavba je orientována delší osou rovnoběžně s komunikací (kontext sídla) a v rámci světových stran tak, aby měla optimální proslunění a solární tepelné zisky, a zároveň aby těžila maximum z výhledů a zahrady. Na samotný objekt domu navazují dřevěné prvky zahradního skladu, krytého stání a zastřešení průchodu a terasy.
               
Důsledkem zadání stavebního programu byla typická situace, kdy užitná plocha prvního nadzemního podlaží převyšuje užitnou plochu druhého. Dům na to reaguje vertikálním otevřením společenské zóny domu do menší galerie.

Nenajdeme zde zbytečné chodby, tmavé kouty či neefektivně využitý prostor. Vše je optimalizováno, aby co nejlépe sloužilo budoucím obyvatelům domu.

Kompaktní zádveří má přímé propojení s technickou místností; následující – účelově pojatý – komunikační kloub prvního podlaží provazuje: menší koupelnu, pokoj, schodiště a společenskou zónu domu. Tento prostor je dále rozšířen do exteriéru skrz velkoplošná prosklení a propojuje obytnou část domu s terasou, zahradním jezírkem a přilehlou loukou.

V rámci druhého nadzemního podlaží je klíčovým prostorem galerie, která mimo komunikaci slouží rovněž jako šatna a pracovní kout. Z ní vstupujeme do ložnice rodičů – největšího pokoje v domě s přímým propojením se soukromou šatnou. Další dveře vedou do podkrovní koupelny s vanou a sprchovým koutem, jejíž prostor je zvětšen díky dvojitému střešnímu oknu. Dispozici uzavírá dětský pokoj nebo ložnice pro hosty.

Prostor pod schody je využit jako sklad nebo spíž; zrcadlo mezi rameny schodiště je zároveň knihovnou.

Materiálově je na domě uplatněna tradiční kombinace teplého dřeva, světlé omítky a nadčasové falcované střechy.

Beskydy bez chyby

Louka, voda, keře, lesy; údolí přecházející do kopců. Všeobjímající příroda CHKO Beskyd a jen několik rodinných domků a užitných staveb v sousedství. Téměř dokonalé ticho a klid.

V této konstelaci jsme měli možnost navrhnout rodinný dům pro mladou rodinu a pro její budoucnost.

Na první pohled tradiční stavba se sedlovou střechou, kombinující světlou omítku s plechovou střechou a dřevěnými prvky. Na další pohledy současná záležitost s důrazem na účelné dispoziční řešení, moderní technologie a uvolněný výraz stavby.

Výsledkem této spolupráce je jednotný estetický a funkční celek, citlivě spjatý s nádherným okolím.

Ing. arch. Marek Hofman

Architekt

Kompletní fotogalerie projektu

 • Máte zájem o schůzku?
 • Proč Wobau?

Zajímá Vás projekt
či realizace?

Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat, abychom probrali všechny detaily

NEBO ROVNOU VOLEJTE:
+420 736 140 140

  Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.

  1. Spolehlivost a odbornost

  Na stavby, zejména ty pasivní, se specializujeme už dlouhou řadu let. Jsme členy centra pasivního domu a partnery celé řady klientů. Vyjádření klientů, kterým jsme již pasivní dům postavili, najdete v našich realizacích.

  2. Rychlost a inovace

  Neustále se vzděláváme, používáme nejmodernější technologie a celý realizační tým spolu neustále komunikuje, abychom vám mohli poskytnout jen to nejlepší, a to vždy ve stanoveném termínu.

  3. Komplexní služby

  Díky našemu týmu architektů, projektantů, energetických specialistů a stavařů vám poskytujeme komplexní služby od návrhu přes projekt až po realizaci stavby. Můžete si tak užívat bezstarostný, pohodlný a rychlý průběh celého procesu.