RYCHLÝ KONTAKT

+420 736 140 140

Rekonstrukce chaty v Ostravici

2022

ROK

Studie + projekt

FÁZE

3+KK

DISPOZICE

71,79 m²

UŽITNÁ PLOCHA

45,45 m²

ZASTAVĚNÁ PLOCHA

O projektu

Cílem návrhu rekonstrukce chaty v Ostravici bylo dostat stávající chatu do obyvatelného stavu vhodného pro trávení volného času a relaxaci. Při maximálním vytížení za účasti dvou rodin by měla nová chata kapacitně obsloužit 8 – 9 osob. Mezi další kritéria patřila uzavíratelná terasa, dostatek světla a pocit prostoru i na takto malém půdorysu. Posledním, ale neméně důležitým požadavkem byla co nejnižší cena realizace. Tzn. volba jednoduchého konstrukčního systému a minimum komplikovaných detailů.

K výše uvedenému bylo nutné vyhovět také požadavkům Chráněné krajinné oblasti. Chata proto dostala šikmou pultovou střechou pod úhlem 39 stupňů, která přirozeně kopíruje sklon terénu. Disponuje jedním nadzemním podlažím a podkrovím, a i po přístavbě kryté terasy nepřesahuje maximální povolenou zastavěnost.

Z důvodu náletů ptáků do velkých prosklení je před oknem v obývacím pokoji posuvná dřevěná okenice na kolejničkách, která plní zároveň i bezpečností funkci. Uzavíratelnou terasu je množné krýt venkovními žaluziemi a při odjezdu z chaty se celé prosklení zasune do kapes ve fasádě nebo zůstane uzamčeno a ochrání tak venkovní nábytek a gril před vloupáním nebo povětrnostními vlivy.

Konstrukční systém chaty tvoří původní zděné přízemí a na něj usazená nová lehká dřevěná konstrukce. Vše je obaleno do fasády z opalovaného dřeva a kryto střechou z vlnitého plechu. Interiér bude proveden z jednoduchých biodesek a pohledových OSB desek.

Dřevo a černé akcenty. Nic víc. Jo a síť!

Malá zvenku, velká zevnitř

I tak by se dala jednoduše popsat rekonstrukce chaty v Ostravici.

Klientky, dvě sestry, měli jasnou vizi. Trávit čas s rodinami v příjemném horském prostředí Beskyd, ať už za teplých letních večerů nebo v zimě u plápolajícího ohně v kamnech. U dobré večeře na terase a nebo se skleničkou vína na pohodlné pohovce. Aktivně s dětmi i jejich dětmi a také v komornější atmosféře v páru.

Úkol to nebyl lehký. Ač se zdá, že menší projekt znamená méně času a méně úsilí, opak je pravdou. Poprat se se stávajícím půdorysem, dostat prostor tam, kde původně žádný nebyl – to se jevilo jako „mission impossible“.

Vše se ale nakonec povedlo a všichni se už těší na realizaci.

Ing. arch. Ján Kapitulčin

Senior architekt

Kompletní fotogalerie projektu

 • Máte zájem o schůzku?
 • Proč Wobau?

Zajímá Vás projekt
či realizace?

Vyplňte formulář a my Vás budeme kontaktovat, abychom probrali všechny detaily

NEBO ROVNOU VOLEJTE:
+420 736 140 140

  Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.

  1. Spolehlivost a odbornost

  Na stavby, zejména ty pasivní, se specializujeme už dlouhou řadu let. Jsme členy centra pasivního domu a partnery celé řady klientů. Vyjádření klientů, kterým jsme již pasivní dům postavili, najdete v našich realizacích.

  2. Rychlost a inovace

  Neustále se vzděláváme, používáme nejmodernější technologie a celý realizační tým spolu neustále komunikuje, abychom vám mohli poskytnout jen to nejlepší, a to vždy ve stanoveném termínu.

  3. Komplexní služby

  Díky našemu týmu architektů, projektantů, energetických specialistů a stavařů vám poskytujeme komplexní služby od návrhu přes projekt až po realizaci stavby. Můžete si tak užívat bezstarostný, pohodlný a rychlý průběh celého procesu.